“Logicomix”i henüz okumayanları vuruyorlar!

gia_Twitter

Öyle bir şey yok tabi ama ilk yayımlandığında, New York Times’ın “En Çok Satan Çizgi Roman” ilan ettiği, Treviso Çizgi Roman Festivali “En İyi Yabancı Çizgi Roman ve Bertrand Russell Derneği Kitap Ödül’lü, TIME dergisinin roman-dışı kategorisinde “En iyi ilk 10 kitaptan biri” olarak gördüğü, birkaç ay önce Türkçe çevirisiyle de çıkan Logicomix’i okumak için geç değil.

Mantık insanlığın ebedi sorunlarına çare olabilir mi? Çocuklara nasıl bir eğitim vermeliyiz? Evlilik, âşık olmak nedir? Bizi doğrudan ilgilendirmeyen bir savaşa katılmalı mıyız? Prof. Bertrand Russell Logicomix’te bu soruları mantık bilimini kullanarak yanıtlamaya çalışıyor…

Logicomix, 2009 yılında yayımlandığında hem felsefe ve matematik üstüne düşünmeyi sevenler hem de çizgi roman tutkunları tarafından ilgiyle karşılandı.

Bertrand Russell, Wittgenstein, Gottlob Frege, Kurt Gödel gibi ünlü flilozoflar ve Logicomix’in yaratıcıları Matematiğin temellerini araştıran ve anlatmayı hedefleyen Logicomix’in sıradışı kahramanları arasında yer alıyor.

Dünyada başka örneği olmayan bu çizgi roman’ın konusu ise mantık ve matematik alanında çığır açıcı çalışmalar gerçekleştiren ünlü İngiliz filozof Bertrand Russell’in hayat hikayesinin üzerinden felsefe, mantık, matematik ve ünlü filozofların ispatları ve paradoksları üzerine kurgulanıyor.

Anlamsız korkular, aile sırları, aşk, nefret, barış, savaş… 20. yüzyılın en büyük felsefeci ve matematikçilerinden biri olan Prof. Bertrand Russell her insan gibi bu konular üzerinde düşünürken bizi çocukluğundan başlayan serüvenlerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Eski bir İngiliz konağında başlayan yolculuğumuz bir yandan bize Russell’ı tanıtırken, bu yolculukta mantık biliminin efsanevi düşünürlerinden Frege, Hilbert, Gödel, Wittgenstein gibi bazıları ona eşlik ediyor.

Logicomix nasıl yapıldı? Dört ay önce Türkçe de yayımlanan Logicomix’in yapım aşamasıyla ilgili filmi aşağıda izleyebilirsiniz.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com