“Türkan Şoray Kuralları gibi keskin kurallarımız yok”

Pompaa-Log

Görsel iletişim tasarımı kökenli tasarım stüdyosu pompaa, Yavuz Selim Can, Mustafa Ercan Zırh ve Petek Kızılelma’nın ortak girişimi. Birbirlerini okullu yıllardan beri tanıyan üçlünün kurduğu pompaa, dergimizin vazgeçilmez bölümü “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı”nın bu haftaki konuğu. Petek Kızılelma, klasikleşen sorularımızı yanıtladı.

Hikayeniz?

Yavuz Selim Can ile Mustafa Ercan Zırh zaten 20 yıldır tanışıyorlar, ve uzun süredir hem piyasada hem de İstanbul Bilgi Üniversitesi (santralistanbul) çatısı altında profesyonel olarak Görsel İletişim Tasarımı alanında çalışıyorlardı. Benim onlarla tanışmam Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programı’na başlamamla oldu. Bir süre sonra beraber çalışabileceğimize, ve birlikte daha iyi işler üretebileceğimize ikna olduk. Bu noktadan sonra da bir isim altında kurumsallaşarak daha sağlam bir zeminde ilerleyebileceğimize karar verdik. İşte pompaa böyle kuruldu.

Zaaflarınız?

Her insanda olan genelgeçer zaaflar bizde de var. Bunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz.

Altını çizmek istedikleriniz?

Hemen hemen her şeyin altını çizmek isteriz. Bizim için herşey eşit derecede kıymetli ve önemli.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

İlham kelimesi kulağa büyülü geliyor. Oysa biz pompaa’da yaptığımız işi daha teknik bir zemine oturtmayı tercih ediyoruz. Yaptığımız işi, hedefleri ve ihtiyaçları iyi analiz etmek, bu hedefler doğrultusunda gidilebilecek yolları, araçları, yöntemleri belirlemek ve ihtiyaca en uygun olan yolu seçmek olarak görüyoruz. Diğer bir deyişle, biz kendimizi işine saygı duyan bir marangoz veya taksi şöföründen farklı görmüyoruz. Bir marangoza, taksi şöförüne ilham nereden geliyorsa bize de oradan geliyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Bizce fikir, varolduğunu düşündüğünüz bir ihtiyaca bulduğunuz çözümdür. Bulduğunuz çözüm ne kadar etkiliyse, fikir de o kadar iyidir diye düşünüyoruz.

Kahramanlarınız?

John Cage, Mevlana, Slavoj Žižek, Jean Baudrillard, Esen Karol

Hangi müşteri gelsin?

Fabrikasyondan ziyade butik işletmelerin farkını, faydasını anlayabilen ve bunu önemseyen kurum veya kişilerle çalışmak tabii ki bizi daha mutlu eder.

Hangi müşteri gelmesin?

‘Türkan Şoray Kuralları’ gibi keskin kurallarımız yok. Kaynaklarımız elverdiği ölçüde, bizimle çalışmak isteyen herkese yardımcı olmak isteriz.

Müşterileriniz?

pompaa ismi altında yeni bir araya geldiğimiz için şimdilik portföyümüzde Sim-Pera, notonlyistanbul.com, fabrika.photography, AZ Celtic Films, Camel, Masumiyet Müzesi, Bicycle Film Festival, ve DirtyMartini var. Fakat serbest çalıştığımız dönemlerde santralistanbul, Nike, Vestel, Avea, Absolut, Adidas, Burger King gibi markalarla çalıştık.

Sizden sonra kime yer verelim?

Awesome Broduction

http://www.pompaa.com/

https://www.facebook.com/pompaaistanbul

https://twitter.com/pompaaistanbul

http://www.behance.net/pompaa

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com