Ibrahim Maalouf konserinin ardından…

Ibrahim-Maalouf-3

Bazı yazılar beklemeyi sever, bazıları tez canlı olmalı, hemen gün yüzü görmelidir. Bu hafta 11 ve 12 Şubat’ta Babylon’da “Illusions” albüm turnesi kapsamında konser veren Ibrahim Maalouf’un ikinci gecesine nail olduktan sonra hemen yazı makinesinin başına geçip yazmak istedim ama olmadı. İki gün arayla da olsa, İçimde kalanları paylaşmak boynumun borcu…

Konsere gelen kitle, konser boyunca da anlaşılacağı gibi çoklukla Ibrahim Maalouf’un müziğini bilenlerden oluşuyordu. Bu da iyi bir şey. Kitle yer yer öyle coşkuluydu ki yanımdaki bazı seyirciler başta olmak üzere, parçalara ıslıkla ve duyulmağını sandıkları iç sesleriyle eşlik ettiler. Bu da o kadar iyi bir şey değil.

Şundan iyi değil (bu noktada Maalouf’un iliklere işleyen müziğine sıçramış oluyoruz); Maalouf’un parçalarının alçaldığı, sözün yalnızca onun nefesine bırakılması gereken yerlerde en ufak, en küçük bir başka nefes tüm büyüyü bozabilirdi de ondan.

Konseri izlerken, diğer enstrümanların birbiriyle konuşmasındaki uyumun salonda bulunan herkese sirayet edememesini bir kenara bırakırsak, Maalouf gerçek bir nefes virtüözü; trompeti bedeninin bir uzvu, nefesi trompetin ta kendisiydi.

80’li yıllarda ailesinin Lübnan İç Savaşı’ndan Paris’e kaçırdığı Maalouf, şu veya bu sebeple yurtdışına göç edenler gibi, Fransızlarla arkadaş olması men edilerek yetiştirilse de, çocuklukta trompetiyle arkadaş olduğunu yalnızca röportajlarında söylemiyor, arkadaşını huzurlarımıza nefesiyle sunuyordu…

 Aşağıdaki kayıt “Diagnostic” albümü turnesi kapsamında Babylon’da gerçekleşen konserden.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com