“İnsanların sanatı daha iyi anlayabilmelerini isterdim”

Ugur Foto

Kreatif alanlarda işlerini beğendiğimiz kişilerle yaptığımız röportajlara çerçeve kazandırıp hız veriyoruz. Bant, Digital Age, Trendsetter, Sabitfikir ve Kaos GL gibi dergilerle adını duyuran Uğur Altun ilk kez başlattığımız “Sanatçı Söyleşileri” bölümümüzün statik sorularını cevapladı. 

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Sağlık konusu dışında canımı en çok sıkan şey sanırım sevdiğim veya değer verdiğim birisinin canını sıkmak olur. Kısa vadeli veya uzun vadeli yaptığım planların gerçekleşmemesi veya yaptığım işten ‘’haz alamamak’’ da canımı en çok sıkan şeyler arasında yer alıyor. En çok sevindiren şey ise herhangi bir şey olabilir.

Neden korkmalıyız?

Mutsuzluktan korkmalıyız. Bence insanların hayatla ilgili en temel hedefi sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek olmalıdır. Dolayısıyla bizi mutsuz edecek olan her türlü etkenden korkmalıyız.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Belirli bir rutinim yok. Çok klasik olacak ama en çok film izleyerek ve kitap okuyarak tükettiğimi düşünüyorum. Sanat veya film festivallerinin, sergilerin sıkı takipçisiyim.

İnsanların en çok anlamalarını isteğiniz şey nedir, neden?

Türkiye özelinde örnek verecek olursak, insanların sanatı veya sanatçıları daha iyi anlayabilmelerini isterdim. Çünkü sanatçılara veya sanatın herhangi bir dalıyla uğraşan insanların yeterli değeri görmediğini düşünüyorum. Bunun yanında insanların kurumsal çalışma hayatının her zaman en ideal çalışma ortamı olmadığını bilmelerini isterim.

Değer nedir, para nedir?

Değer canlı veya cansız bir şeye gösterilen tutum, davranış biçimidir. Para ise aracıdır.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

Sayısal bölümde başarılı bir öğrenciydim. Bunun üzerine Billkent Üniversitesi’nde Bilişim Sistemleri okumaya başladım. Mutlu değildim, yaptığım işten keyif almıyordum. Bunun üzerine Grafik Tasarım okumaya karar verdim. Ailemi ve çevremdeki insanları doğru bir karar aldığıma inandırmak uzun sürmedi. Yetenek sınavına hazırlanmak için yeterli vaktim olmadı. Dolayısıyla burslu kazanmak gibi bir hayalim de olmadı. Fakat bölümümü dereceyle ve burslu olarak bitirdim. Hayatımda aldığım en zor kararlardan biriydi. Kolay fikir değiştiren bir insanım fakat uygulama noktasında pek başarılı sayılmam.

En tehlikeli fikriniz nedir?

Çocukken akranlarımla birlikte komşularımızın zillerine basıp kaçardık. Merdivenleri çifter çifter atlar, oraya buraya savrulurduk. Çok katlı bir apartman olduğu için asansörü kullanmak pek akıllı bir iş değildi. O yüzden tek kaçış noktamız merdivenlerdi. Düşününce en tehlikeli fikrim zillere basıp, boyum kadar olan merdivenlerden atlamak zorunda olmaktı.

Kendinize hangi soruları sorarsınız?

Şu sıralar geleceğimle ilgili sorular soruyorum kendime. İstanbul’da yaşamak istiyor musun? En büyük hayallerimden biri olan Ege’de yaşamak için çok mu erken? Akademisyen olmak istiyor musun Uğur? Acaba ailen ve etrafındakiler ne düşünür sorusunu da ekleyebiliriz.

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Açıkcası inançlı bir insan olmadığım için kanıtlamak gibi bir derdim de olmadı.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

İnternetin hayatımızı kolaylaştırdığı gerçeği yadsınamaz. Fakat internetin beni tembelleştirdiğini düşünüyorum. Aklınıza gelen parlak bir fikrin önceden yapılıp yapılmadığını araştırma konusunda ciddi bir zaman kazandırıyor. Bir yandan da yaratıcılığımı körelttiğini düşünüyorum. İnternetin olmadığı dönemlerde resim ödevlerimi yaparken hayal kurmak zorundaydım. En basiti internetin olmadığı zamanlarda bir tık sayesinde çizmek zorunda olduğunuz bir objenin ya da nesnenin fotoğrafına ulaşamazdık. Ya gözlem yapardık ya da hayal kurardık.

Uğur Altun kimdir?

1987’ de Rize’de doğdu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden 2012 yılında burslu mezun oldu. Okul yıllarında Trendsetter dergisine illüstrasyonlar hazırladı. Aynı zamanda Avrupa Demiryolları’nın faaliyet raporu, kurumsal broşür vb tasarım çalışmalarını yaptı. 18. İzmir Avrupa Caz Festivali Afiş Yarışması’nda posteri sergilendi. Stajlarını Mccann Erickson Sırbistan ve İsviçre’de tamamladı. 2012 yılında okul projesi için illüstrasyonlarını yaptığı Nasrettin Hoca kitabı GMK (Grafikerler Meslek Kuruluşu) tarafından illüstrasyon katagorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Şu anda İstanbul’daki atölyesinde editoryal illüstrasyon, çocuk kitabı illüstrasyonu ve tasarım çalışmalarına devam ediyor. 

İşlerinden örnekler:

aiden2 geyik Kaos Cover Nasreddin Hodja Illustration Book

VladimirKelebek

Editöryel İllüstrasyon çalışmaları:

http://uguraltun.prosite.com/99376/2205075/gallery/editorial-illustrations-2013

Diğer Çalışmalar:

http://uguraltun.prosite.com/

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com