Her gün bir film izleyin. İyi filmler izleyin!

HerGunBirFilm-07

15 yıldır SİYAD üyesi olan sinema yazarı Cem Altınsaray’ın “HerGünBirFilm” etiketiyle 2012’den beri Twiter ve Instagram hesabından önerdiği filmlerin yeni bir yuvası var artık. “HerGünBirFilm” iPhone’unuza ücretsiz indirebileceğiniz uygulamasıyla karşımızda.

Cem Altınsaray sağlam bir takipçisi olan bu projeyi ve uygulamayı kendi sözleriyle şöyle tarif ediyor:

“Maalesef televizyonda film kuşaklarından, sinema dergilerinden, tarihi salonlardan ve daha birçok şeyden mahrum yetişen bir nesil var. İzlediği en eski yapım ancak 90’ların başına kadar giden, sinema tarihinden bihaber sinemaseverler! Oysa sinema tarihi öyle uçsuz bucaksız bir hazine ki sade bir on yılını sevmek bile bir ömre değer. Kaldı ki hayat gibi filmler de paylaştıkça güzel.

İşte ben de 15 yıldır SİYAD üyesi bir sinema yazarı olarak bildiğim ve sevdiğim filmleri paylaşmak için bir fikir icat ettim. 20 Haziran 2012 tarihinden bu yana, kişisel Twitter hesabımdan, 50 ila 100 filmde bir ara vererek, her gün bir film öneriyorum. #hergünbirfilm etiketi altında, kıyıda köşede kalmış, nispeten az bilinen yahut unutulmuş ama hep iyi filmler önermeye özen gösteriyorum. Farklı dönem ve türlerden filmler seçiyorum. En ağırından sanat filmlerini de, en hafifinden seyirlikleri de önermekten çekinmiyorum. Bu filmlerin görülmesine vasıta olarak sinemaya olan gönül borcumu ödeyip, sinema kültürüne ve sevgisine katkı yapabilmeyi hayal ediyorum.

200 filmin sonunda açılan Instagram hesabına olan ilgiden aldığımız cesaretle “HerGünBirFilm’i neden daha pratik ve herkesin faydalanabileceği bir platforma taşımıyoruz?” sorusunu sorduk. 251. filmden itibaren önerileri HerGünBirFilm’in iPhone uygulamasından da takip edebilmeniz, geriye dönük olarak tüm önerileri hatırlamanız ve canınızın istediği şekilde filtreleyebilmeniz, izlediklerinizi listeleyip paylaşabilmeniz gibi konulara öncelik tanıyarak karşınıza geldik. Benim Most Of Us Need The Eggs isimli sinema blogum da uygulamaya dahil edildi. Buradaki paylaşımlara da göz atın istedik.

iPhone’unuza ücretsiz indirebileceğiniz HerGünBirFilm iPhone uygulamasıyla,

- Her gün yeni bir film önerisi bulacaksınız.

- Öneri sayfalarında filmlerin en can alıcı sahnelerinden, bir kısmı internette bile olmayan birbirinden güzel görsellere, künye bilgilerine ve bu filmleri neden izlemeniz gerektiğini izah eden kısa tanıtım metinlerine ulaşacaksınız.

- Görüp beğendiğiniz bir filme benzer ve yine HerGünBirFilm listesinden üç ayrı öneriyle daha karşılaşacaksınız.

- Görüp beğendiğiniz ve başkaları da görsün istediğiniz filmleri sosyal medyada arkadaşlarınız ve takipçilerinizle paylaşabileceksiniz.    

- Tüm önerileri ister tek tek, ister dönem veya türe göre filtreleyerek inceleyebileceksiniz.

- Gördüğünüz filmleri İzlediklerim sayfanıza ekleyebileceksiniz.

- Uygulama içinde film, yönetmen, oyuncu ismi aratabileceksiniz.

- Size her gün bir film öneren sinema yazarı Cem Altınsaray’ın kişisel sinema blogunu görüntüleyebileceksiniz.

Bu süreçte tasarımcı arkadaşım Volkan Ölmez ve uygulamanın teknik altyapısını hayata geçiren sevgili Gürkan Tümer’in (Studio Nord) büyük emeği var. Onların yardımı olmadan bu noktaya gelemezdik.

Her gün bir film izleyin. İyi filmler izleyin. İyi filmlerin hayat kurtardığını hiç hatırdan çıkarmayın efendim. Hepinize iyi seyirler…”

HerGünBirFilm Teaser from HerGünBirFilm on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com