Kendini “yok ederek” sorunları görünür kılan adam İstanbul’da!

Liu Bolin, Hiding in the City, Instant Noodles - Galerie Paris-Beijing Liu Bolin, Hiding in the City, Red Door - Galerie Paris-Beijing

“Görünmez Adam” olarak bilinen dünyaca ünlü sanatçı Liu Bolin’in işleri Eylül’de ArtInternational’a geliyor. Bedenini kamufle ederek görünmezliğe ulaşan sanatçının çalışmaları Türkiye’de ilk kez sergilenecek.

Bu yıl 26-28 Eylül tarihlerinde ikincisi yapılacak ArtInternational uluslararası sanat fuarına katılacak sanatçılar belli olmaya başladı.

Bunlardan biri de sanat dünyasında “Görünmez Adam” olarak tanınan Çinli sanatçı Liu Bolin. İşleri Türkiye’de ilk kez sergilenecek ve Galerie Paris-Beijing standında yer alacak sanatçı, kamuflajı bir sanat eylemine dönüştürüyor ve kendini, seçtiği bir fonla aynı desene boyayarak gizleniyor.

Özellikle Çin hükümetine karşı yaptığı politik çalışmalarıyla ses getiren Bolin, telefon kulübesinden süpermarkete, Çin Seddi’nden Olimpiyat Stadı’nın bir parçası olmaya varan performanslar sergiliyor.

Bolin’in işleri Türkiye’de ilk kez, uluslararası sanat fuarı ArtInternatioal’da sergilenecek. Fuar, 26-28 Eylül tarihlerinde arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Liu Bolin kimdir?

1973 doğumlu Liu Bolin, heykel eğitimi aldıktan sonra ilk kişisel sergisini 1998 yılında açtı.

2005’te kendisinin de dahil olduğu ve 140’tan fazla sanatçının yaşadığı Suojia Köyü’nün hükümet tarafından yıkılmasını protesto etmek amacıyla başlattığı “Hiding in the City/Şehirde Saklanmak” adlı fotoğraf serisiyle adını geniş kitlelere duyurdu.

Performanslarına günlerce ve saatlerce hazırlanan sanatçı, kendini “yok ederek” meseleye dönüştürdüğü konuları görünür kıldı. 

Fotoğraflar: Liu Bolin, Hiding in the City, Instant Noodles, 2014 © Liu Bolin / Courtesy Galerie Paris-Beijing Liu Bolin, Hiding in the City, Red Door, 2014 © Liu Bolin / Courtesy Galerie Paris-Beijing

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com