Fil’m Hafızası Filmekimi önerileri ile Cut Magazine’de

adieu-11

Sinemaseverlerin merakla beklediği 13. Filmekimi, göz alıcı filmleri ile perdelerini açtı! Fil’m Hafızası Yazı İşleri Ekibi’nin Cut Magazine için hazırladığı Filmekimi 2014 seçkisini sunuyoruz.

Adieu Au Langage (Goodbye to Languange, Yön: Jean Luc Godard, 2014, üstteki görsel)

Neden İzlenmeli? Sistem, devlet, otorite, burjuvazi, şiddet, erkek, kadın, aşk, müzik, mizah, cinsellik, cinnet ve dahası… Bunların hepsini kendinde her an yaşayan, tik tak’lar eşliğinde oradan oraya savrulan toplumu perdede işlemekten bir an bile imtina etmemiş olan usta yönetmen Jean-Luc Godard, bu kıymetli hazinesini sevmeye ve ona sövmeye devam ediyor. Modern zamanların iliklerimizi kemirdiği şu sıralarda siyasal, toplumsal tarihselliğimize epeydir tanıklık eden Godard’ın masallarından payımıza bu sefer ne düşeceğini –üstelik- 3D izleyeceğimiz Adieu Au Langage, salondan çıktığımız anda yaşayacağımız birkaç dakikalık sorgulama, yabancılık hissiyatı için bile olsa görülmeyi hak ediyor.

Bjork

Björk – Biophillia Live (Yön: Nick Fenton, Peter Strickland, 2014) 

Neden İzlenmeli? Müthiş aurası ve ilham veren dehası ile Björk’ün sevenlerini memnun edecek bu etkinlik filmi onun sekizinci stüdyo albümünün kaydı ve stüdyo çalışmaları esnasında gelişen tüm durumları kaydeden bir konser filmi aynı zamanda. İki yıl devam eden turne etkinliklerinin Londra Alexandra Palace’ta gerçekleştirilen son konserinin muazzam görüntüleri bir ses ve görüntü şöleni vaat ediyor hayranlarına.

52904.player

Deux jours, une nuit ( Two days, One night, Yön: Jean-Pierre & Luc Dardenne, 2014)

Neden İzlenmeli? Günlük hayatın çokça duyulmuş, hayli sıradan hikâyelerini, insanlar arası ilişkilerini farklı anlatım tarzlarıyla ele alarak izleyiciyi kışkırtmayı başaran Dardenne kardeşler, Deux jours, une nuit’de “rekabet” kavramını kameraya alıyor. Böyle olunca izleyiciyi, sistem içindeki savruluşuna dair pek de ince olmayan, can yakıcı bir dokunuş bekliyor.

pigeon_5-620x394

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron (A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence, Yön: Roy Andersson, 2014)

Neden İzlenmeli? Roy Anderson’ın, uzun süredir merakla beklenen Yaşayanlar Üçlemesi’nin son filmi A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence filmi Altın Aslan’a layık görüldüğü Venedik’ten sonra şimdi de Filmekimi seyircisiyle buluşuyor. İsmini Brueghel’in ‘Kardaki Avcılar’ tablosundan aldığını söylediği film içerdiği mizahi üslupla da izleyenlerin beğenisini topluyor.

white_god

Fehér Isten (White God, Yön: Kornél Mundruczó, 2014)

Neden İzlenmeli? Köpekler merkezli agresif bir dram olarak ödül sezonunda epey ilgi çekmesine ek, değerli yönetmen Miclos Jancso’ya ithaf edilmesi ile onun sinemasının ipuçlarını görme düşüncesi filmin cezbini arttırıyor.

Turist

Force Majeure (Turist, Yön: Ruben Östlund, 2014)

Neden İzlenmeli? Avuç içi kadar filmografisiyle sinemaseverlerin gönlünü çalan Ruben Östlund, son filmi Force Majeure ile şimdiden bu yılın en çok konuşulanlarının başında geliyor. Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde ‘Belirli Bir Bakış Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film, İsveçli bir ailenin Fransa’daki kayak tatiline davet ediyor bizleri.

5403ba99911b0

Futatsume No Mado (Still The Water, Yön: Naomi Kawase, 2014)

Neden İzlenmeli? Japonya’nın maviye boyanmış muhteşem bir adasında geçen Futatsume No Mado, denizde buldukları cesedin hikâyesini öğrenebilmek için harekete geçen iki çocuğu konu edinerek yaşam döngüsünü irdeliyor. Doğu felsefesini, özellikle de doğa güzellemelerini sevenlerin kaçırmaması gereken film, masmavi ve sonsuz bir masalın sayfalarında dolaşmak isteyenler için görülmeye değer.

sallette

Gerenimo (Yön: Tony Gatlif, 2014)

Neden İzlenmeli? Çok kültürlü, bol karakterli bol müzikli deli dolu bir Fransız filmi. Fatih Akın ve Emir Kusturica filmleri karışımı sıcak havası; sarı, serin ve hüzünlü ekim günleri ile hoş bir kontrast oluşturacak.

kim-ki-duk

Il-Dae-Il (One on One, Yön: Kim Ki-Duk, 2014)

Neden İzlenmeli? Eylül ayında yapılan Venedik Film Festivalinde “Venedik Günleri” bölümünün açılış filmi olarak gösterilen Il-Dae-Il, filmleri ile tartışmalar yaratan sıra dışı yönetmen Kim Ki-Duk’un Güney Kore’ye dair çektiği yirminci uzun metrajlı filmi. Bununla birlikte daha önce yine Filmekimi’nde gösterilen Pieta (2012), Moebius (2013) gibi sarsıcı filmlerini de hatırlamak mümkün.

love-at-first-fight-adele-haenel-kevin-azais

Les Combattants (Love At First Fight, Yön: Thomas Chailley, 2014)

Neden İzlenmeli? Birbirine zıt karakterdeki Arnaud ve Madeleine’ın mücadeleyle geçen aşkını anlatan Les Combattants, romantik aşk filmlerinden sıkılanlar için eğlenceli bir tercih. FIPRESCI Ödülleri’nde “Yönetmenlerin 15 Günü” bölümündeki ödülleri süpüren film, Türkçeye “İlk Güreşte Aşk” şeklinde çevrildi ve adındaki ironiden de konusunu belli eder oldu. “Savaşma seviş!” mesajı üzerinden ilerleyen, sevginin de çatışmanın da birlikte yürütülebileceğini gösteren, tüm mücadeleci âşıkların filmi…

miss_julie

Miss Julie (Yön: Liv Ullman, 2014)

Neden İzlenmeli? Liv Ullmann’ın kadrajından bir tiyatro uyarlaması izlemek isteyenler için es geçilemeyecek bir yapım olan Miss Julie, 1800′lerin sonlarında, cinsellik, sınıf çatışması gibi konular etrafındaki üç karakterin öyküsünü bizlere sunuyor. August Strindberg’in bu klasikleşmiş tiyatro oyununun uyarlamasında, Jessica Chastain ve Colin Farrell’in perdede nasıl bir uyum yakaladıkları da filmle ilgili merak edilenlerden biri…

mommy-photo-53f77c22dedc4

Mommy (Yön: Xavier Dolan, 2014)

Neden İzlenmeli? 32. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Tom A La Ferme (2013) filmi ile seyirci ödülünü alan, genç yaşından beklenmeyecek ustalıktaki filmleriyle dikkatleri üzerine toplayan Xavier Dolan’ın Cannes’da ayakta alkışlanan son filmi Mommy, Jüri Ödülüne layık görülmüş ve ödülü Godard’la paylaşmıştı.

1

Mr. Turner (Yön: Mike Leigh, 2014)

Neden İzlenmeli? İngiliz sinemasının Şirin Baba’sı Mike Leigh yeni filmi Mr. Turner’da ünlü empresyonist ressam J.M.V. Turner’ın hayatının son 25 yılını anlatıyor. Çok geniş bir yaratıcılığa ve tutkusunun peşinden sınırsız koşabilme özelliğine sahip ressam Turner’ı canlandırdığı performansıyla Timothy Spall Cannes’da en iyi erkek oyuncu seçilmişti.

Willem-Dafoe

Pasolini (Yön: Abel Ferrera, 2014)

Neden İzlemeli? İtalyan Sineması’yla ilgili olup da bu filmi atlamak pek olası görünmüyor. Ancak genel olarak Pasolini, Ferrara ve de Dafoe isimlerinin bir araya gelişi bile özellikle biyografik türleri sevenler için başlı başına tercih sebebi.

1524606_790218827707914_3015989428342708793_n

Rio, Eu Te Amo (Rio, I Love You, Yön:Vicente Amorim, Guillermo Arriaga,Stephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine Labaki, Fernando Meirelles, José Padilha, Carlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John Turturro, Andrucha Waddington, César Charlone, 2014)

Neden İzlenmeli? Müthiş oyuncu kadrosunun üstüne bir de müthiş yönetmenler kadrosu.. Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Stephan Elliott, İm Sang-Soo, Nadine Labaki, Fernando Meirelles… Bu kadro ile Rio’nun mahallelerinde bir iki gün geçirmek paha biçilemez olsa gerek.

cdn.indiewire

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them (Yön: Ned Benson, 2014)

Neden İzlenmeli? Bu filmin oldukça ilgi çekmesinin birkaç sebebi var: İlki, günümüzün en yetenekli iki oyuncusunu, James McAvoy ve Jessica Chastain’i karşılıklı izleyecek olmamız. İkincisi, aynı aşk hikayesini hem kadın hem erkeğin bakış açılarından ayrı ayrı gösteren iki filmin ortak kurgusu olması. Üçüncüsü ise filmin adındaki kalp sızlatan Beatles göndermesi.

the-drop

The Drop (Yön: Michaël R. Roskam)

Neden İzlenmeli? Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden, yeraltı dünyasının vazgeçilmez karakteri James Gandolfini’nin son filmi olan The Drop, bir biri içine giren kurgusuyla Mystic River (2003), Shutter Island (2010) gibi filmlerin de dayandığı kitapların yazarı Dennis Lehane’nin senaristliğinde izlemeye değer bir yapıt.

1403373450_e5bf48e2c8

Whiplash (Yön: Damien Chazelle, 2014)

Neden İzlenmeli? Daha evvel Guy and Madeline on a Park Bench (2009) müzikaliyle çeşitli festivallerde ödül alan Amerikalı yönetmen Damien Chazelle bu kez müzikal olmasa da müzik dolu bir filmle seyirci karşısında. Gelecek vadeden genç bir caz davulcusunun, acımasız ve hırslı bir ustanın elinde nasıl dönüştüğünü izlerken kızgınlık, hüzün ve şaşkınlık dört bir yanınızdan saracak.

4white bird in a blizzard-5

White Bird In a Blizzard (Yön: Gregg Araki, 2014)

Neden İzlenmeli? Genelde alternatif sularda yüzen ve uzun aralıklarla film çeken Gregg Araki, son filminde oldukça popüler oyuncularla çalışıyor. Bir kızın büyüme hikâyesi olarak özetlenebilecek filmde, merak edilen Araki’nin ana akıma en yaklaştığı çalışmasındaki yorumunun nasıl olacağı.

young-ones__140514010147

Young Ones (Yön: Jake Paltrow, 2014)

Neden İzlenmeli? Post-apokaliptik bir bağımsız ABD filmi izlemek istiyorsanız bu filme mutlaka gitmelisiniz. Sur-western dedikleri çağdaş western türüne güzel bir katkı yapacağı kesin.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com