Dev boyutlu çiçek dürbünü hayal değil

wink-kaleidoskop-1

Hemen herkesin çocukluk anısında bir çiçek dürbünü vardır mutlaka. Peki içine bakıldığında renkli desenler görülen çiçek dürbünü ya da diğer bir deyişle kaleydoskopun dev boyutlusunu hiç duydunuz mu? 

Japonya temelli tasarımcı Masakazu Shirane ve Saya Miyazaki‘nin geçtiğimiz Kobe Biennale için bir gemi konteynerinin içine yerleştirdikleri “Wink” isimli enstalasyon, tıpkı oyuncak kaleydoskopta* olduğu gibi, ışığın yansımasıyla ve dürbün hareket ettirildikçe sürekli değişen desenler yaratma prensibine dayanıyor.

*Kaleydoskop Hakkında

Kaleydoskop kelimesi Yunanca kalos (güzel), eidos (biçim), scopos (izlemek) sözcüklerinden türetilmiş. Kaleydeskop, İskoç Sir David Brewster tarafından 1816’da ışığın polarizasyonundan yaralanılarak icat edilmiş, 1817’de patenti alınmış. Brewster yaptığı icattan çok para kazanacağını düşünmüş, ancak patent sırasındaki bir hatası, dürbünün taklitlerinin çok kolayca kopyalanabilmesine olanak sağlamış.

Dürbünün içerisi siyah ya da koyu bir renge boyalıdır. İçinde arasında 60 derecelik eğimle birbirine bitişik üç ayna bulunur. Aynaların arasında renkli cam parçaları, tüyler, pullar, ince boncuklar vb. gibi malzemeler bulunur. Bu dürbünün bir ucundan bakıldığında şekil değiştiren çokgenler, çoğunlukla bir daha aynı olmayacak görüntüler görülür.

Popüler kültürde, televizyonda kamera hilesi olarak kullanılan “bulanıklaştırma efekti” olarak da teknolojik kullanımı yaygındır. Görüntü hafif bulanık ve çokgen şekiller halinde dramatikleşitirilir.

wink-kaleidoskop-2 wink-kaleidoskop-4 wink-kaleidoskop-7

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com