Anatolian Rock Revival Project, 18-19 Nisan’da Souq’ta

11 copy

60’lı ve 70’li yıllarda Türkiye’de üretilen eşsiz rock müziği eserlerini, gönüllü illüstratörlerin işleriyle buluşturarak geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan Anatolian Rock Revival Project’in sergisi, bu hafta sonu Souq Karaköy’de.

Anatolian Rock Revival Project, 60’lı ve 70’li yıllarda Türkiye’de üretilen rock müziği eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan, Anadolu Pop ya da Anadolu Rock olarak bilinen müziğin hem yurt içinde hem de yurt dışında daha çok bilinmesini amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi.

Türkiye’de Rock Müziğin tarihi oldukça eskilere dayanıyor aslında… 60’lı 70’li yıllarda inanılmaz gruplar/şarkıcılar çıkıyor memleketin dört bir yanından. Mavi Işıklar, Erkin Koray, Moğollar, Silüetler, Cem Karaca ve Apaşlar, TPAO Batman Orkestrası ve Hardal gibi isimler, benzersiz eserler veriyor. Ama bu şarkılar günümüze kadar ulaşamıyor, bugün de pek bilinmiyorlar maalesef.

KAR AMACI GÜTMÜYOR

Müzikle görsel sanatları birleştirerek yeni bir dil yaratmayı Anatolian Rock Project’in tohumları, Fikr’et tarafından başlangıçta 7 kişilik bir gönüllü grubu tarafından atıldı. Bugün ise katılımcı sayısı sürekli artıyor. Kar amacı gütmeyen bu projede her hafta başka bir illüstratör başka bir şarkı için poster hazırlıyor.

İLLÜSTRATÖRLERDEN GÖNÜLLÜ POSTERLER

Şimdiye kadar Zeynep Başay, Murat Kalkavan, Kaan Bağcı, Mert Tugen, Ethem Onur Bilgiç, Berkay Dağlar, Furkan “Nuka” Birgün, Sedat Girgin, Can Güven ve Cem Haşimi’nin işlerine yer verilen projede yakın zamanda şarkılar için klipler de üretilmeye başlanacak. Gönüllülük usulü çalışılan proje, güzel işler üretmek isteyen yeni katılımcıları da bekliyor.

İşlerin üzerindeki kodlar, akıllı telefon sahiplerinin şarkıları poster üzerinden dinlemesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar, illüstrasyonla ilişkili müziğin tadını aynı noktada çıkarabiliyor. İlk kez sizlerin kağıtta gördüğü bu işler, pek yakında dünyanın dört bir yanında duvarları süslemeye başlayacak.

Fikir/Kürasyon: Gökhan Yücel (Fikr’et)
Koordinasyon: Ali Garan, Zeynep Başay
Kurumsal Kimlik: Zeynep Başay

Souq Karaköy’de 18-19 Nisan hafta sonu

İstanbul’u farklı bir alışveriş anlayışıyla tanıştıran ve artık her hafta sonu kapılarını açan Souq Karaköy, özenle seçilmiş ürünleri, keşfedilmesi gereken tasarımcı, zanaatkar ve iş fikirlerini eğlenceli temalar altında bir araya getiriyor.

Souq’un 18-19 Nisan katılımcıları şöyle:

Ece Sükan Vintage Pop Up

Karaköy Junk
Ayşe Boyner
Second Hand Sale
Pantheon Records
’ın plakları
Kağıt Çocuk Aret’
in eski reklam ve afişleri
Konkreatif’in beton lamba ve saksıları
Printwitch
’in kimono ve taytları
Rara Atelier
’nin çantaları
25th Hour Lingerie
Knock Knock
’ın eğlenceli kırtasiyeleri
Happy-Nes’in
kulaklıkları
ScarfAce
’in protest fularları
BiMamma
’nın mutlu hayvanlar tezgahı
Vintage radyolar

Ayrıca ANATOLIAN ROCK REVIVAL PROJECT ve gün boyunca Petra Coffee’nin artisanal kahveleri ile Kaan Düzarat’ın Analog Kültür arşivinden seçtiği plaklarla…

Adres: Murakıp sok. No: 12 Karaköy

Tarih: 18 Nisan Cumartesi- 19 Nisan Pazar

Saat: 11:00- 19.00

www.souqkarakoy.com

http://facebook.com/souqkarakoy

instagram.com/souqkarakoy

#souqkarakoy

1 copy 3 copy 10 copy 11 copy 13 copy 15 copy 17 copy 18 copy 20 copy

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com