Yaşamı eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek, mücadeleye devam!

17164088867_64ca48e800_o

Görme engellilerin hayata engelsiz karışabilecekleri teması ile her yıl 15 Ekim’de düzenlenen Dünya Beyaz Baston Günü’nde Boğaziçi Üniversitesi sinemada engelleri kaldırıyor.

Türkiye’de ilk kez bir filmin aynı anda betimlemeli ve betimlemesiz izlenebilmesi ile görme engelliler ve engeli olmayan bireyler bir arada film seyredebilecek.

Türkiye’de ilk kez bir filmin aynı anda betimlemeli ve betimlemesiz izlenebilmesi ile görme engelliler ve engeli olmayan bireyler bir arada aynı anda sinemada film seyredebilecekler.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda her ay bir film aynı anda hem kulaklık ile betimlemeli hem de betimlemesiz gösterilecek. Biletler SineBU’dan temin edilebilecek.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), Sesli Betimleme Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü işbirliği ile hayata geçen; SineBU Sesli Betimleme açılışı, 15 Ekim 2015, Perşembe günü 18.30’da Akvaryum adlı kısa film gösterimi ile gerçekleşecek.

15 Ekim’de Boğaziçi’nde Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

Her filmi izleyinceye…” dizesiyle başlayan Erişilebilirlik Sözü ile gerçekleştirilecek 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’nde ayrıca, Engelsiz Erişim Derneği’nin Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştireceği Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali ile de dikkat çekilecek.

Festival kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs meydanına saat 12:00’da Özgürlüğün Ritmi Baston Şarkıları eşliğinde yürüyüş yapılacak ve Güney Meydan’da erişilebilirlik sözü ile baston şarkıları söylenecek.

Güney Meydan’da ayrıca bir çok etkinlik standı yer alacak. Saat 14:00’da ise GETEM Direktörü Engin Yılmaz ve Engelsiz Erişim Derneği Başkanı’nın Farklılıkların Bir Arada Yaşama Kültürü: Neden Engelli ve Engelsiz Semineri, 16:00’da da Sesli Betimleme Derneği Betimleme Metin Yazım Koordinatörü Emine Kolivar ile Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Yılmaz’ın katılacağı Film ve Tiyatrolarda Yapılan Sesli Betimlemelerin Görme Engellilere Yansıması konulu panel ve söyleşi gerçekleşecek.

Festival, 16 Ekim Cuma günü 11:00-17:00 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulacak Erişilebilirlik Stantları ve çeşitli etkinlikler ile devam edecek.

Festivalin kapanışında ise 17 Ekim Cumartesi günü saat 20:00’da Muammer Ketencioğlu Konseri ve Balkan Şarkıları ile Konseri gerçekleşecek.

Erişilebilirlik Sözü 2015

Bir gün!

Herkesle aynı anda.

Erişilebilir biçimde.

Her filmi izleyinceye,

Her kitabı okuyuncaya,

Her eğitim kurumuna engelsizce girinceye,

Üretime eşit katılıncaya,

İmzalarımızı Engelsiz atıncaya,

Oylarımızı tek başına verinceye

Her yazılım, donanım ve web sayfasını dolu dolu kullanıncaya,

Her cadde, sokak ve mekânı özgürce gezinceye,

Tüm yaşamı eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek,

Mücadeleye devam edeceğiz. 

21351908554_416878e3e6_o

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com